Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Müşteri Analizi

Bir projeye başlamadan önce müşteriyi iyi analiz etmeli ve ne tür tasarımları beğeniyor bunları öğrenmeliyiz. Bu şekilde müşterinin tarzını yakalayabiliriz. Çünkü; tasarım o kadar geniştir ki, siz mükemmel bir tasarım ortaya koyarsınız fakat müşterinin tarzına hitap etmediyseniz, olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Müşteri ile tasarım hakkında görüşme yaparken mutlaka en ince ayrıntısıyla not alınmalıdır. Sizin için küçük olan birşey onlar için büyük önem taşıyabilir

Sektör İyi Araştırılmalı

Tasarım kadar önemli olan bir nokta da içeriktir. Müşterinin yaptığı işi ne kadar iyi bilirsek veya satışını yaptığı ürünleri öğrenirsek, kullanıcının ulaşmak istediği bilgiye çabuk ulaşmasını sağlamış oluruz. Siz istediğiniz kadar iyibir tasarım yapış olun, içerik düzenli ve sistemli yerleştirilmemişse ve darmadağınık bir görüntüye sahipse müşteriyi itecektir. Herşeyden önce tasarım soğuk ve uzak gelecektir. Bu yüzden tasarıma başlamadan önce, hangi sektör üzerinde çalışma yapılacaksa sektör hakkında bilgi edinilmeli.

Her sektöre uygun çalışmaları yapabilen, tecrübeli web site tasarım hizmeti verenler SadeceON’da sizleri bekliyor. https://www.sadeceon.com/categories/grafik-tasarim/web-tasarimi-kullanici-arabirimleri linkinden kuaför, nakliyat, inşaat, hukuk bürosu, sigortacılık gibi kurumsal ya da kişisel sitelerinizi rahatlıkla SadeceON’da yaptırabilirsiniz. Siz de hemen SadeceON’a gelin ve 10 liradan başlayan fiyatlarla güvenli alışveriş yapma fırsatını kaçırmayın!

Renk Kullanımı

Yapmış olduğumuz tasarımın kalitesini ortaya koyan en önemli unsurlardan biri kullandığımız renklerdir. Rengi doğru kullanan tasarımcılar, başarılı bir tasarım oluşturma konusunda her zaman ön planda olurlar. Fakat renk hakimiyeti ve zevki olmayan bir kişi, hiçbir zaman tasarım konusunda yol kat etmediği gibi piyasada uzmanlaşmış arkadaşların kalitesine ulaşamayacaktır.

Birçok tasarımcı ruh haline hitap etmeye çalışsa da, bir o kadar da gelişi güzel renkler kullanmaktadır.Tasarımcılar zaman zaman renk konusunda kararsız kalacaklardır. Özellikle psikolojik anlamda kötü oldukları zaman kötü renk seçimi yapabilirler. Renklerle düşüncelerini yansıtabilirler.

Renk uyumunu nasıl yapabileceğimiz konusunda mutlaka yardım almalısınız. www.colourlovers.com  bu siteyi bilmeyen web tasarımcı yoktur. Bu site hangi rengin hangi renkle uyumlu olduğunu ve seçtiğiniz renklerle uyumlu renkleri size gösterecektir.

Görsellerin Anlaşılabilirliği

Renk uyumunun yanında görselleri de sade ve anlaşılır olanlarını da kullanmakta önemlidir. Konu ile alaka düzeyinin yüksek olmasına dikat edilmelidir. Kişiler tasarımı incelerken önce görsellere sonra görsel içindeki yazıya bakarlar. Dolayısıyla görsel metni ne kadar iyi anlatılırsa web sitesi de o kadar iyi amacına ulaşacak ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Özgün Tasarım

Yapmış olduğunuz web sitesi özgün olmalıdır. Hazır web temalarından kaçınılmalıdır. Çünkü standartlar dışına çıkmak tasarımcıya artı puan katacaktır.

Taslak Oluşturma

Herşeyden önce taslağı belirlemeniz gerekir. Başlayalım gerisi gelir mantığıyla kesinlikle ilerlememeliyiz. İyi bir tasarımcı müşteri ile görüşme esnasında kafasında bir taslak oluşturur ve bu taslağı tasarıma dökerken geliştirir. İyi bir planla başlanılmış bir web sitesinin temelleri, her zaman sağlam olacaktır. Bu da bize herzaman zaman kazandıracaktır. Kötü bir karar versekte mutlaka taslak çıkarmalıyız. Zamanla kararsızlığın en kötüsü olduğunu anlayacaksınız.

Bilinirlik

İnternet ortamında milyonlarca web sitesi yayınlanmakta. Fakat azı bilinip kullanılmakta. Bunun nedeni, bilinen siteleri diğerinden ayıran basit ama zekice farklılıkların olmasıdır. Bu farklılıklar bilinen sitelerin içeriğinin özgün olmasından veya tasarımdaki görselliğin çekici olmasından kaynaklanmaktadır.

Kurumsallığı Yansıtma

Yapmış olduğunuz tasarımlarda en önemli özellik, firmanın kurumsallığını yansıtması ve arama motorlarına optimize edilmiş olmasıdır. Logo, kartvizit, antetli kağıt vs grafik çalışmaları bunların başında gelir. İnterneti de sanal bir dünya kabul edersek, orada da müşterileriniz sizden aynı kurumsallığın yansımasını web tasarımı‘nızıda görmek isteyecektir.

Yanlış Hedef Kitle

Tasarım yaparken aklınızda bulundurmanız gereken konulardan biri, hedef kitlenizdir. Çünkü web sitesini kullanıcılar için hazırlıyoruz, bu yuzden kendı tarzımızda değilde ziyaretçilere hitap edecek tasarımlar oluşturulmalıdır. Tasarım yaparken sektörel olarak düşündüğümzde firmanın çalışma aşamaları değil sonucu kullanıcıya ulaştırmalıyız.

İletişim

Web tasarım çalışması yaparken mutlaka müşteri onayı alarak devam edilmeli aksi halde sizin için bitti dediğiniz site müşteri için yeni yapmaya başlayan bir çalışma haline gelebilir.

Antalya Web Tasarım Firması

Antalya web tasarım firmalası arayışı içindeyseniz size http://www.pixelans.com/tr ‘u öneririm. Mobil uyumlu web tasarım, kurumsal kimlik çalışmaları, broşür, katalog ve basılı belgeler hazırlayan web tasarım ajansı.

Haziran 25, 2013 tarihinde Çalışmalarım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. İyi olduğumu düşündüğüm konuda bir yazı yazmak istedim, yazılım konusunda ewet haklısınız geliştirmeliyim. Teşekkürler yorumunuz için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: